test genetyczny adventia
badanie genetyczne adventia
badanie genetyczne adventia

Dla pacjentów

Czas czytania: 6 min

Badanie Adventia – sprawdź, czy jesteś nosicielem choroby genetycznej

Adventia to innowacyjne badanie przesiewowe wykonywane w celu sprawdzenia, czy dana osoba jest nosicielem choroby genetycznej i istnieje ryzyko przekazania jej w przyszłości dzieciom – nosiciele nie są dotknięci chorobą i nie wykazują żadnych objawów, ale mogą mieć chore dzieci.

Na czym polega genetyczne badanie przesiewowe Adventia, kto powinien je wykonać i jak się do niego przygotować?  Ile kosztuje i gdzie zrobić badanie Adventia w Warszawie? Przeczytaj artykuł przygotowany przez naszych ekspertów i umów badanie genetyczne w Centrum Medycznym Damiana.


Czym jest badanie Adventia?

Adventia jest przesiewowym badaniem genetycznym w kierunku nosicielstwa chorób genetycznych. Pozwala określić, czy dana osoba jest nosicielem mutacji genu i może przekazać ją w przyszłości swoim dzieciom.

Nosicielem jest osoba, która ma mutację w jednej z dwóch kopii genu. Nie jest ona dotknięta chorobą i nie wykazuje żadnych jej oznak ani objawów. Nosiciele mutacji w tym samym genie mogą mieć dziecko dotknięte chorobą genetyczną, jeśli oboje przekażą gen niosący mutację (choroby autosomalne recesywne) lub jeśli kobieta-nosicielka przekaże gen z mutacją synowi (choroby recesywne sprzężone z chromosomem X).

Badanie Adventia polega na analizie materiału genetycznego pobranego jako wymaz z jamy ustnej Pacjenta. Wynik badania jest dostępny po ok. 2-3 tygodniach od dostarczenia próbek materiału do laboratorium.

adventia co wykrywa

Dlaczego warto wykonać badanie?

Każdy z nas może być nosicielem określonych zmian genetycznych (mutacji). Niektóre z nich nie wpływają w żaden sposób na nasze zdrowie, inne natomiast mogą być powodem rozwoju poważnej choroby genetycznej.

Jeżeli dana osoba posiada mutację w jednym ze swoich genów, ale nie jest ona wystarczająco silna, by rozwinęły się objawy choroby, osoba ta staje się nosicielem choroby recesywnej. W przypadku, gdy na dziecko zdecyduje się dwoje nosicieli tej samej choroby recesywnej, dziecko może odziedziczyć mutację od obojga rodziców i zachorować na ciężką chorobę genetyczną.

Wiele mutacji powodujących choroby genetyczne jest dziedziczonych nieświadomie przez kilka pokoleń w danej rodzinie. Do niedawna nie można było zapobiec przekazywaniu mutacji kolejnym pokoleniom, dopóki u któregoś z członków rodziny nie wystąpiły objawy kliniczne, które mogłyby zwrócić uwagę na problem.

Dlatego warto wykonać badanie Adventia, które jest jedynym nieinwazyjnym i całkowicie bezpiecznym testem umożliwiającym ustalenie nosicielstwa chorób genetycznych.

Jakie choroby wykrywa badanie genetyczne Adventia?

Adventia jest badaniem przesiewowym w kierunku chorób recesywnych, autosomalnych i sprzężonych z chromosomem X. Nosiciele chorób recesywnych mają jeden zdrowy gen i jeden gen z mutacją.


Choroby, które wykrywa badanie Adventia:



Badanie Adventia sprawdza, czy przyszli rodzice są nosicielami chorób monogenowych (spowodowanych przez uszkodzenie w 1 genie):

Choroby autosomalne recesywne

Mutacja występuje tylko w jednej kopii genu, ale nie jest wystarczająco „silna”, by wywołać objawy choroby u osoby z mutacją. Osoby z mutacją, ale bez objawów choroby nazywamy nosicielami. Nosiciele są zdrowi, ale dwóch nosicieli mutacji w tym samym genie może mieć dziecko dotknięte chorobą, jeśli oboje przekażą swoją zmutowaną kopię genu.

Jeżeli rodzice są nosicielami to:

  • ¼  ryzyko, że dziecko będzie chore;
  • ½  ryzyko, że dziecko będzie nosicielem;
  • ¼  szansa, że dziecko odziedziczy dwie prawidłowe kopie genu.

RYZYKO NIE ZALEŻY OD PŁCI.

Przykłady chorób autosomalnych recesywnych: mukowiscydoza, beta-talasemia.

choroby autosomalne recesywne schemat



Choroby sprzężone z chromosomem x

Mutacja występuje na chromosomie X, jednym z dwóch chromosomów definiujących płeć. Kobiety mają dwa chromosomy X, więc kiedy odziedziczą mutację w jednym ze swoich chromosomów X, są nosicielkami choroby (na ogół są zdrowe, ale czasami wykazują objawy choroby). Mężczyźni mają tylko jeden chromosom X, więc kiedy odziedziczą mutację w swoim chromosomie X, są dotknięci chorobą.

Przykłady chorób sprzężonych z chromosomem X: dystrofia mięśniowa Duchenne’a, zespół łamliwego chromosomu X.

choroby sprzężone z chromosomem x schemat kobieta

Jeżeli kobieta jest nosicielką to:

  • ½  ryzyko, że syn będzie chory;
  • wszystkie córki będą zdrowe, ale: ½  ryzyko, że córka będzie nosicielką.
choroby sprzężone z chromosomem x mężczyzna schemat

Jeżeli mężczyzna jest chory to:

  • wszyscy synowie będą zdrowi;
  • wszystkie córki będą nosicielkami.

Adventia – kto powinien wykonać badanie nosicielstwa?

Test Adventia jest badaniem przesiewowym w kierunku nosicielstwa chorób genetycznych, które może wykonać każda osoba lub para chcąca poznać więcej szczegółów dotyczących swojej informacji genetycznej, by zminimalizować ryzyko przekazania choroby genetycznej swoim dzieciom.

Adventia może być również wykonywana w czasie ciąży, jeśli przyszli rodzice chcą wiedzieć, czy ich dziecko jest zagrożone chorobą genetyczną.


Kiedy warto zrobić test Adventia? Badanie nosicielstwa powinny wykonać:

  • Pary, które planują założyć rodzinę i chcą znać swój status nosicielstwa chorób genetycznych;
  • Każda osoba lub para korzystająca z metod rozrodu wspomaganego, w tym zapłodnienia in vitro;
  • Dawcy nasienia i komórek jajowych oraz osoby korzystające z nasienia lub komórek jajowych dawców;
  • Pary, które są już w ciąży i chcą wiedzieć, czy ich dziecko jest zagrożone chorobą genetyczną;
  • Osoby z populacji, w których ryzyko wystąpienia określonych chorób genetycznych jest wysokie;
  • Osoby z historią chorób genetycznych w rodzinie;
  • Każda osoba, która chce dowiedzieć się więcej o swoim dziedzictwie genetycznym.
badanie adventia kiedy zrobić

Adventia – przebieg badania

UWAGA! Na godzinę przed pobraniem nie należy jeść, palić papierosów, żuć gumy oraz myć zębów. Nie zaleca się również picia innych niż woda napojów (kawy, herbaty, soków, napojów gazowanych).

Ile kosztuje i gdzie zrobić test Adventia w Warszawie?

Ile kosztuje Adventia? Cena testu to 4900 zł (w przypadku pary) oraz 2750 zł (pojedyncze badanie).* Gdzie zrobić badanie w Warszawie? Wykonanie testu Adventia oferuje Centrum Medyczne Damiana. Zapraszamy do naszych placówek!


*Przedstawiona cena ma charakter informacyjny i nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu Art.66 par.1 Kodeksu Cywilnego.

badania genetyczne na raty

CM Przy Bażantarni
ul. Przy Bażantarni 8B (przy stacji metra „Natolin”)
Godziny otwarcia punktu pobrań:

pon-pt: 08.00 – 15.00
sobota: 08.00 – 12.00
cmd foksal
ul. Foksal 3/5 (dojazd od ul. Smolnej lub ul. Foksal)
Godziny otwarcia punktu pobrań:

pon-pt: 07.30 – 17.00
sobota: 08.00 – 13.00
cmd zjednoczenia
al. Zjednoczenia 36, (przy stacji metra „Stare Bielany”)
Godziny otwarcia punktu pobrań:

pon-pt: 08.00 – 15.00
sobota: 08.00 – 12.00
cmd wałbrzyska
ul. Wałbrzyska 46, (przy stacji metra „Służew”)
Godziny otwarcia punktu pobrań:

pon-pt: 07.30 – 19.00
sobota: 07.30 – 14.00
cmd piaseczno
ul. Puławska 42b, 05-500 Piaseczno
Godziny otwarcia punktu pobrań:

pon-pt: 8.00 – 12.00
sobota: 8.00 – 12.00
cmd kolejowa
ul. Kolejowa 1, (Wola)
Godziny otwarcia punktu pobrań:

pon-pt: 08.00 – 12.00
sobota: nieczynne
cmd koneser
Pl. Konesera 10A (przy stacji metra „Dworzec Wileński”)
Godziny otwarcia punktu pobrań:

pon-pt: 07.30 – 16.00
sobota: 07.30 – 12.00
ul. Lazurowa 71a, (Bemowo City Park)
Godziny otwarcia punktu pobrań:

pon-pt: 08.00 – 17.00
sobota: 08.00 – 13.00

Badanie Adventia Warszawa – najczęściej zadawane pytania

Kiedy najlepiej wykonać badanie Adventia?

Badanie Adventia można wykonać w dowolnym momencie, ale jest szczególnie zalecane jeśli planujesz ciążę lub już spodziewasz się dziecka. Informacje uzyskane w wyniku badania pozwolą podjąć Ci świadomą decyzję dotyczącą Twoich planów powiększenia rodziny i uniknąć ewentualnego przekazania choroby swoim dzieciom.

Czy na badanie potrzebne jest skierowanie?

Nie. Na badanie Adventia możesz zgłosić się bez skierowania i bez konieczności umawiania wizyty do dowolnej placówki Centrum Medycznego Damiana.

Czy test Adventia wymaga przygotowania?

Tak. Badanie polega na pobraniu wymazu z policzka, dlatego na godzinę przed pobraniem nie należy jeść, palić papierosów, żuć gumy oraz myć zębów. Nie zaleca się również picia innych niż woda napojów (kawy, herbaty, soków, napojów gazowanych).

Czy Adventia określa ryzyko mukowiscydozy albo innych chorób monogenowych u dziecka?

Tak. Badanie Adventia z bardzo wysoką wiarygodnością pozwala określić status nosicielstwa  ok. 100 chorób monogenowych, takich jak mukowiscydoza, fenyloketonuria, rdzeniowy zanik mięśni (SMA) czy pęcherzowe oddzielanie się naskórka (epidermolysis bullosa) i ryzyko posiadania chorego dziecka. Osoby z wysokim ryzykiem urodzenia dziecka dotkniętego chorobą genetyczną mogą zdecydować się na zapłodnienie in vitro i diagnostykę preimplantacyjną, znacznie zwiększając swoje szanse na posiadanie zdrowego dziecka.
Jeżeli już spodziewasz się dziecka i chcesz, oprócz chorób monogenowych, sprawdzić również ryzyko wystąpienia u dziecka zaburzeń liczby i struktury chromosomów (np. trisomii 21 powodującej zespół Downa) zdecyduj się na badanie VERAgene.

Czy badanie pozwala poznać płeć dziecka?

Nie. Niezależnie od tego, czy wykonasz badanie Adventia planując ciążę, czy już spodziewając się dziecka, nie uzyskasz informacji dotyczącej płci.
Jeżeli spodziewasz się dziecka i chcesz poznać płeć, zdecyduj się na jedno z nieinwazyjnych badań prenatalnych – VERACITY Premium lub VERAgene.

Planując poprzednią ciążę wykonaliśmy badanie Adventia. Czy trzeba je powtarzać przed rozpoczęciem starań o kolejne dziecko?

Nie, jeżeli planujesz kolejne dziecko z tym samym partnerem. Jeżeli chcesz mieć pewność, że kolejne dziecko nie będzie obciążone chorobami genetycznymi, zalecamy wykonanie badania VERACITY Premium. Jest to nieinwazyjne badanie prenatalne, które określa ryzyko zaburzenia liczby i struktury chromosomów (np. trisomii 21 powodującej zespół Downa) w danej ciąży i dla konkretnego dziecka.

Tak, jeżeli spodziewasz się kolejnego dziecka z nowym partnerem i chcesz znać ryzyko wystąpienia choroby monogenowej u dziecka.