badanie genetyczne neothetis
neothetis warszawa
badanie neothetis warszawa

Dla pacjentów

Czas czytania: 3 min

ForeSENTIA – na czym polega badanie genetyczne i kto powinien je wykonać?

Nowotwory to grupa chorób charakteryzowanych przez niekontrolowane podziały i rozprzestrzenianie się nieprawidłowych komórek. Przyczyną procesu transformacji nowotworowej, czyli zmiany komórek prawidłowych w komórki nowotworowe, są różne, często liczne warianty genetyczne. Ogromna większość z nich pojawiają się i jest gromadzona w czasie całego życia na skutek działania szkodliwych czynników środowiska, takich jak promieniowanie UV czy dym papierosowy (mutacje somatyczne). W około 10% przypadków są one dziedziczone od jednego z rodziców (mutacje germinalne).

Jednym z badań skierowanych do Pacjentów ze zdiagnozowanym nowotworem złośliwym jest badanie genetyczne nowej generacji ForeSENTIA. Na czym polega badanie, jak się do niego przygotować i gdzie zrobić test ForeSENTIA w Warszawie? Przeczytaj artykuł przygotowany przez naszych ekspertów i wykonaj badanie w Centrum Medycznym Damiana.

Czym jest badanie ForeSENTIA?

ForeSENTIA to innowacyjny test onkogenetyczny określający profil genetyczny guza. Posiada jeden z najszerszych zakresów dostępnych na rynku – w ramach badania analizowana jest sekwencja aż 221 genów oraz niestabilność mikrosatelitarna (MSI) i obciążenie mutacyjne guza (TMB).

Badanie genetyczne ForeSENTIA wspomaga wybór optymalnej metody leczenia. Obecność określonych wariantów genetycznych w tkance nowotworowej może pozwolić na dobór terapii celowanej. Czym jest terapia celowana? To innowacyjna metoda leczenia, która ma skuteczniej zwalczać komórki nowotworowe, jednocześnie oszczędzając komórki zdrowe. Niektóre warianty genetyczne powodują, że nowotwór jest oporny na część leków – ForeSENTIA pozwala uniknąć nieskutecznej metody leczenia, która niepotrzebnie osłabi organizm pacjenta, nie przynosząc korzyści terapeutycznej. ForeSENTIA dostarcza również informacji o badaniach klinicznych, do których pacjent może aplikować, zwiększając swoje szanse na dostęp do nowoczesnych metod leczenia.

foresentia warszawa

Dlaczego warto wykonać badanie?

Informacje dostarczone przez ForeSENTIA mogą zapewnić istotne wsparcie w procesie postępowania klinicznego, z uwzględnieniem medycyny precyzyjnej i nowoczesnych terapii celowanych. Terapie „szyte na miarę” mogą zmniejszyć ryzyko niepowodzenia i działań niepożądanych.

Badanie ForeSENTIA określa:

Kto powinien wykonać Kompleksowy panel ForeSENTIA?

Badanie jest przeznaczone dla osób, u których zdiagnozowano chorobę nowotworową. Materiał do badania stanowi fragment tkanki nowotworowej pobranej od Pacjenta w trakcie biopsji lub operacji poprzedzającej badanie ForeSENTIA.

Ile kosztuje i gdzie zrobić badanie ForeSENTIA w Warszawie?

Ile kosztuje ForeSENTIA? Cena testu to 3300 zł.*
Gdzie zrobić badanie w Warszawie? Wykonanie badania ForeSENTIA oferują placówki Centrum Medycznego Damiana. Serdecznie zapraszamy!


*Przedstawiona cena ma charakter informacyjny i nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu Art.66 par.1 Kodeksu Cywilnego.

badania genetyczne na raty

Przeczytaj również informacje o badaniu NeoThetis – innowacyjnej, płynnej biopsji.

CM Przy Bażantarni
ul. Przy Bażantarni 8B (przy stacji metra „Natolin”)
Godziny otwarcia punktu pobrań:

pon-pt: 08.00 – 15.00
sobota: 08.00 – 12.00
cmd foksal
ul. Foksal 3/5 (dojazd od ul. Smolnej lub ul. Foksal)
Godziny otwarcia punktu pobrań:

pon-pt: 07.30 – 17.00
sobota: 08.00 – 13.00
cmd zjednoczenia
al. Zjednoczenia 36, (przy stacji metra „Stare Bielany”)
Godziny otwarcia punktu pobrań:

pon-pt: 08.00 – 15.00
sobota: 08.00 – 12.00
cmd wałbrzyska
ul. Wałbrzyska 46, (przy stacji metra „Służew”)
Godziny otwarcia punktu pobrań:

pon-pt: 07.30 – 19.00
sobota: 07.30 – 14.00
cmd piaseczno
ul. Puławska 42b, 05-500 Piaseczno
Godziny otwarcia punktu pobrań:

pon-pt: 8.00 – 12.00
sobota: 8.00 – 12.00
cmd kolejowa
ul. Kolejowa 1, (Wola)
Godziny otwarcia punktu pobrań:

pon-pt: 08.00 – 12.00
sobota: nieczynne
cmd koneser
Pl. Konesera 10A (przy stacji metra „Dworzec Wileński”)
Godziny otwarcia punktu pobrań:

pon-pt: 07.30 – 16.00
sobota: 07.30 – 12.00
ul. Lazurowa 71a, (Bemowo City Park)
Godziny otwarcia punktu pobrań:

pon-pt: 08.00 – 17.00
sobota: 08.00 – 13.00

Badanie ForeSENTIA – najczęściej zadawane pytania

Kiedy najlepiej wykonać genetyczne profilowanie guza ForeSENTIA?

Badanie ForeSENTIA może wykonać każda osoba, u której zdiagnozowano nowotwór oraz przeprowadzono biopsję guza lub śródoperacyjne pobranie tkanki nowotworowej.  

Czy przed wykonaniem badania muszę się jakoś przygotować? Czy jest ono bolesne?

Nie. Do wykonania badania ForeSENTIA niezbędne jest dostarczenie utrwalonego fragmentu tkanki nowotworowej pobranej w czasie biopsji lub operacji. Nie ma potrzeby pobierania innego materiału biologicznego od pacjenta.