badanie prenatalne veragene
badanie veragene
test veragene

Dla pacjentów

Czas czytania: 4 min

VERAgene – nieinwazyjne badanie prenatalne; jakie wady płodu wykrywa?

VERAgene to jedyny nieinwazyjny test prenatalny, który umożliwia jednoczesne genetyczne badanie przesiewowe pod kątem aneuploidii, mikrodelecji i chorób monogenowych. Test VERAgene jest bezbolesny, całkowicie bezpieczny dla matki i dziecka i nie wymaga wcześniejszego przygotowania.

Zgodnie z najnowszymi wytycznymi (2022 r.)  Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników badania NIPT, takie jak VERAgene, cechuje największa czułość i pozytywna wartość predykcyjna, z najmniejszym jednocześnie odsetkiem wyników fałszywie dodatnich.

Gdzie zrobić test prenatalny VERAgene w Warszawie? Badanie jest wykonywane w placówkach Centrum Medycznego Damiana. Serdecznie zapraszamy!


Czym jest genetyczne badanie prenatalne VERAgene?

Test VERAgene to jedyne nieinwazyjne badanie prenatalne, które umożliwia jednoczesne badanie przesiewowe pod kątem aneuploidii, mikrodelecji jak i chorób monogenowych. Choroby objęte badaniem genetycznym są związane z zestawem objawów od umiarkowanego do ciężkiego i znacząco wpływają na jakość życia. Zalicza się do nich wady wrodzone, opóźnienie rozwoju, utratę słuchu, utratę wzroku, choroby metaboliczne itp.

W czasie ciąży pozakomórkowy DNA płodu wędruje z łożyska i krąży we krwi matki wraz z jej własnym, pozakomórkowym DNA. Pozakomórkowy DNA jest izolowany z krwi matki i, przy użyciu zastrzeżonej technologii nowej generacji i narzędzi bioinformatycznych, analizowany razem próbką DNA ojca w celu wykrycia szkodliwych wariantów genetycznych.


Kto powinien wykonać test VERAgene?

Badanie VERAgene może wykonać każda para spodziewająca się dziecka – niezależnie od wieku kobiety w ciąży, ponieważ ryzyko wystąpienia mikrodelecji i chorób monogenowych – w przeciwieństwie do aneuploidii – nie jest związane z wiekiem matki, a większość z nich nie jest wykrywana w badaniach biochemicznych wykonywanych z krwi przyszłej matki (tzw. test PAPP-A) oraz w czasie USG.

Skumulowane ryzyko wystąpienia u płodu jednej z chorób genetycznych badanych przez VERAgene wynosi 1 na 50 w ciążach umiarkowanego lub wysokiego ryzyka.

veragene porównanie badań

Kiedy należy wykonać badanie?

Test VERAgene (podobnie jak VERACITY Premium) można wykonać już od 10 tygodnia ciąży, co sprawia, że jest pierwszym badaniem, które odpowie na pytania o stan zdrowia dziecka. Ma ono zastosowanie w ciąży pojedynczej, bliźniaczej, a także w przypadku ciąży będącej wynikiem zapłodnienia in vitro. 


Jakie choroby wykrywa VERAgene?

Test VERAgene może wykrywać trisomie chromosomów 21, 18, 13, aneuploidie chromosomów X i Y, zespół DiGeorge’a, zespół delecji 1p36, zespół Smith-Magenis i zespół Wolfa-Hirschhorna, a także 100 chorób monogenowych. Wśród genów analizowanych przez badanie genetyczne znanych jest ponad 2000 mutacji, które mogą być przyczyną 100 chorób monogenowych.

Aneuploidie autosomalne:

  • Zespół Downa (trisomia 21);
  • Zespół Edwardsa (trisomia 18);
  • Zespół Patau’a (trisomia 13);



Aneuploidie chromosomów płci:

  • Zespół Turnera (monosomia X);
  • Zespół potrójnego X (trisomia X);
  • Zespół Klinefeltera (XXY);
  • Zespół Jacobsa (XYY);
  • Zespół XXYY;

Mikrodelecje:

  • Zespół DiGeorge’a (22q11.2);
  • Zespół delecji 1p36 (1p36);
  • Zespół Smith-Magenis (17p11.2);
  • Zespół Wolfa-Hirschhorna (4p16.3).


Choroby monogenowe (100), m.in.:

  • Mukowiscydoza,
  • Fenyloketonuria, 
  • Niedokrwistość sierpowata,
  • Wrodzona ślepota Lebera;
  • Pląsawica-akantocytoza.


Przebieg badania VERAgene

Do przeprowadzenia testu VERAgene pobierana jest krew od matki i wymaz z policzka od biologicznego ojca. Na pobranie materiału zapraszamy bez zapisu, do jednego z naszych Centrów Medycznych, w godzinach pracy punktu pobrań.

Jak przygotować się do badania?

Kobieta: Pobranie krwi nie wymaga specjalnego przygotowania, nie ma konieczności bycia na czczo.

Mężczyzna: Na 2 godziny przed pobraniem wymazu nie należy jeść, palić papierosów, żuć gumy oraz myć zębów. Nie zaleca się również picia innych niż woda napojów (kawy, herbaty, soków czy napojów gazowanych).

Ile kosztuje VERAgene? Badanie krok po kroku

Cena testu genetycznego VERAgene w Centrum Medycznym Damiana to 1980 zł.*
Jak przebiega badanie?

  • Kup VERAgene online, za pośrednictwem naszego sklepu internetowego, lub stacjonarnie, w każdej placówce CMD;
  • Przyjdź na: pobranie krwi (kobieta, najwcześniej w 10 tygodniu ciąży) lub pobranie wymazu z policzka (mężczyzna), w godzinach pracy punktu pobrań do jednej z naszych placówek;
  • W nowoczesnych laboratoriach Medicover Genetics materiał jest analizowany;
  • Po 5-7 dniach roboczych od momentu dotarcia próbki do laboratorium, na wskazany wcześniej adres e-mail wysłany zostanie wynik badania.
badania genetyczne na raty

*Przedstawiona cena ma charakter informacyjny i nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu Art.66 par.1 Kodeksu Cywilnego.

Zapoznaj się z regulaminem sprzedaży badania VERAGene.

Gdzie wykonać test VERAgene w Warszawie?

Gdzie zrobić nieinwazyjne badanie prenatalne w Warszawie? Wykonanie testu VERAgene oferuje Centrum Medyczne Damiana. Zapraszamy do naszych placówek!

CM Przy Bażantarni
ul. Przy Bażantarni 8B (przy stacji metra „Natolin”)
Godziny otwarcia punktu pobrań:

pon-pt: 08.00 – 15.00
sobota: 08.00 – 12.00
cmd foksal
ul. Foksal 3/5 (dojazd od ul. Smolnej lub ul. Foksal)
Godziny otwarcia punktu pobrań:

pon-pt: 07.30 – 17.00
sobota: 08.00 – 13.00
cmd zjednoczenia
al. Zjednoczenia 36, (przy stacji metra „Stare Bielany”)
Godziny otwarcia punktu pobrań:

pon-pt: 08.00 – 15.00
sobota: 08.00 – 12.00
cmd wałbrzyska
ul. Wałbrzyska 46, (przy stacji metra „Służew”)
Godziny otwarcia punktu pobrań:

pon-pt: 07.30 – 19.00
sobota: 07.30 – 14.00
cmd piaseczno
ul. Puławska 42b, 05-500 Piaseczno
Godziny otwarcia punktu pobrań:

pon-pt: 8.00 – 12.00
sobota: 8.00 – 12.00
cmd kolejowa
ul. Kolejowa 1, (Wola)
Godziny otwarcia punktu pobrań:

pon-pt: 08.00 – 12.00
sobota: nieczynne
cmd koneser
Pl. Konesera 10A (przy stacji metra „Dworzec Wileński”)
Godziny otwarcia punktu pobrań:

pon-pt: 07.30 – 16.00
sobota: 07.30 – 12.00
ul. Lazurowa 71a, (Bemowo City Park)
Godziny otwarcia punktu pobrań:

pon-pt: 08.00 – 17.00
sobota: 08.00 – 13.00

VERAgene – najczęściej zadawane pytania

Kiedy najlepiej wykonać badanie VERAgene?

Badanie VERAgene możne być pierwszym badaniem prenatalnym. Można je wykonać od razu po ukończeniu 9 tygodnia ciąży (wiek ciąży: 10 tygodni 0 dni).
Mimo, że nie ma ograniczeń czasowych i na badanie można się zdecydować nawet tuż przed porodem, ma ono największą wartość na wczesnym etapie ciąży, kiedy inne metody nie pozwalają jeszcze na dokładne stwierdzenie czy dziecko rozwija się prawidłowo.

Czy na badanie VERAgene potrzebne jest skierowanie?

Nie. Na badanie genetyczne możesz zgłosić się bez skierowania i bez konieczności umawiania wizyty.

Czy badanie VERAgene pozwoli mi poznać płeć dziecka?

Tak. Genetyczna płeć dziecka określana jest na podstawie obecności materiału genetycznego chromosomu Y. Jeżeli materiał genetyczny chromosomu Y zostanie wykryty oznacza to, że dziecko będzie chłopcem. Jeżeli materiał genetyczny chromosomu Y nie zostanie wykryty, dziecko będzie dziewczynką.
W przypadku ciąż bliźniaczych sprawa jest nieco bardziej skomplikowana. Jeżeli w badaniu VERAgene zostanie wykryty materiał genetyczny chromosomu Y oznacza to, że przynajmniej jedno z dzieci będzie chłopcem. Jeżeli natomiast materiał genetyczny chromosomu Y nie zostanie wykryty w badaniu oznacza to, że kobieta spodziewa się dwóch córek.
Niepokoisz się o zdrowie dziecka, ale płeć chcesz poznać dopiero przy porodzie? Wystarczy, że na formularzu zamówienia badania VERAgene zaznaczysz opcję „Ukryj płeć” i spokojnie czekaj na rozwiązanie.