badanie genetyczne neothetis
neothetis warszawa
badanie neothetis warszawa

Dla pacjentów

Czas czytania: 5 min

Kompleksowy panel genetycznych predyspozycji rozwoju nowotworów

Kompleksowy panel predyspozycji rozwoju nowotworów to innowacyjne badanie genetyczne pozwalające ocenić ryzyko wystąpienia raka, w szczególności u osób rodzinnie obciążonych nowotworami złośliwymi.

Badanie polega na pobraniu próbki krwi, jest więc całkowicie bezpieczne i bezbolesne. Obejmuje 54 geny związane z ponad 30 rodzajami nowotworów dotyczących 10 narządów i układów, w tym piersi, jajnika, jelita grubego, układu hormonalnego, trzustki, żołądka, gruczołu krokowego, skóry, nerki i ośrodkowego układu nerwowego.

Gdzie zrobić kompleksowy panel predyspozycji rozwoju nowotworów w Warszawie? Badanie jest wykonywane w placówkach Centrum Medycznego Damiana. Serdecznie zapraszamy!


Czym jest kompleksowy panel predyspozycji rozwoju nowotworów?

Kompleksowy panel predyspozycji rozwoju nowotworów to innowacyjne badanie genetyczne pozwalające ocenić ryzyko wystąpienia raka, w szczególności u osób rodzinnie obciążonych nowotworami złośliwymi.

Badanie polega na pobraniu próbki krwi, jest więc całkowicie bezpieczne i bezbolesne. Obejmuje 54 geny związane z ponad 30 rodzajami nowotworów dotyczących 10 narządów i układów, w tym piersi, jajnika, jelita grubego, układu hormonalnego, trzustki, żołądka, gruczołu krokowego, skóry, nerki i ośrodkowego układu nerwowego.

Kto powinien wykonać badanie?

Kompleksowy panel genetycznych predyspozycji rozwoju nowotworów może wykonać każdy, kto chce świadomie dbać o swoje zdrowie. Badanie powinny wykonać w szczególności:

 • osoby, u których w rodzinie zdiagnozowano przypadek nowotworu złośliwego w młodym wieku (przed 50 rokiem życia);
 • osoby mające wyraźne rodzinne obciążenie nowotworami złośliwymi (nowotwór złośliwy zdiagnozowano u 3 lub więcej najbliższych krewnych);
 • osoby ze zdiagnozowanym nowotworem złośliwym, które chcą się dowiedzieć, czy choroba ma podłoże genetyczne.
badania genetyczne cmd


Choroby objęte panelem:

 • Nowotwór gruczołu piersiowego;
 • Nowotwór jelita grubego;
 • Nowotwór żołądka;
 • Nowotwór rdzeniasty tarczycy;
 • Czerniak;
 • Nowotwór jajnika;
 • Nowotwór trzustki;
 • Nowotwór przytarczyc;
 • Nowotwór podstawnokomórkowy/zespół Gorlina-Goltza;
 • Zespół Birta-Hogg-Dubego;
 • Konstytucyjny niedobór naprawy (CMMRD syndrome);
 • Zespół DICER1;
 • Rodzinna polipowatość gruczolakowata (FAP);
 • Niedokrwistość Fanconiego;
 • Dziedziczny zespół polipowatości mieszanej;
 • Zespół nadczynności przytarczyc i guza żuchwy lub szczęki;
 • Zespół polipowatości młodzieńczej;
 • Dziedziczne mięśniaki gładkokomórkowe i rak nerkowokomórkowy;
 • Zespół Li-Fraumeni;
 • Zespół Lyncha;
 • Zespół gruczolakowatości wewnątrzwydzielniczej (MEN) typu 1;
 • MEN2;
 • MEN4;
 • Nerwiakowłókniakowatość typu I;
 • Przyzwojaki;
 • Zespół Peutza-Jeghersa;
 • Guz chromochłonny;
 • Zespół guzów hamartomatycznych związany z mutacjami PTEN;
 • Rak nerkowokomórkowy;
 • Dziedziczny zespół guza chromochłonnego i przyzwojaków;
 • Zespół predyspozycji do zachorowania na nowotwór;
 • Zespół von Hippla-Lindaua.

Kompleksowy panel predyspozycji rozwoju nowotworów – przebieg badania

 • Kup Panel predyspozycji rozwoju nowotworów online, za pośrednictwem naszego sklepu internetowego, lub stacjonarnie, w każdej placówce Centrum Medycznego Damiana;
 • W przypadku zakupu online, pracownik medyczny Centrum Medycznego Damiana skontaktuje się z Tobą w ciągu dwóch dni roboczych w celu wypełnienia formularza zamówienia.
  Jeżeli natomiast zdecydujesz się na zakup badania w jednej z placówek CMD, konieczne będzie odbycie płatnej wizyty lekarskiej w celu wypełnienia formularza.
 • Przyjdź na pobranie krwi w godzinach pracy punktu pobrań do jednej z naszych placówek (nie trzeba być na czczo);
 • Pobrany materiał zostaje wysłany do analizy w nowoczesnych laboratoriach Medicover Genetics (na Cyprze lub w Niemczech);
 • Po 30 dniach roboczych od momentu dotarcia próbki do laboratorium, na wskazany wcześniej adres e-mail wysłany zostanie wynik kompleksowego panelu predyspozycji rozwoju nowotworów.


Interpretacja wyników badania

Kompleksowy panel predyspozycji rozwoju nowotworów bada 54 geny: APC, ATM, BAP1, BARD1, BMPR1A, BRCA1, BRCA2, BRIP1, CDC73, CDH1, CDK4, CDKN1B, CDKN2A, CHEK2, DICER1, EPCAM, FH, FLCN, GREM1, MAX, MEN1, MET, MITF, MLH1, MLH3, MSH2, MSH3, MSH6, MUTYH, NBN, NF1, NTHL1, PALB2, PMS2, POLD1, POLE, POT1, PTCH1, PTEN, RAD51C, RAD51D, RET, RNF43, SDHA, SDHAF2, SDHB, SDHC, SDHD, SMAD4, STK11, SUFU, TMEM127, TP53, VH.

Jeśli w jednym z analizowanych genów zostanie zidentyfikowany wariant patogenny (wynik dodatni), ryzyko rozwoju choroby jest wyższe w porównaniu ze średnim ryzykiem w populacji ogólnej.

W niektórych przypadkach identyfikowane są warianty o niepewnym znaczeniu klinicznym (VUS, variant of unknown significance). Zgodnie z aktualną wiedzą naukową nie można stwierdzić, czy są szkodliwe czy łagodne. Osoby, u których zostanie zidentyfikowany VUS (wynik niejednoznaczny) powinny być objęte podobną opieką, co osoby z wynikiem dodatnim, a po upływie 2-3 lat zalecana jest ponowna ocena i klasyfikacja tego wariantu.

Wiedza dotycząca posiadanych wariantów genetycznych nie jest jednoznaczna z zachorowaniem na raka i nie stanowi wyroku, a umożliwia zadbanie o swoje zdrowie. Odpowiednie zaplanowanie działań profilaktycznych i postępowania klinicznego może znacząco zredukować ryzyko zachorowania lub pozwoli wykryć chorobę nowotworową na wczesnym stadium, kiedy możliwe jest pełne wyzdrowienie.

Jednocześnie należy pamiętać, że brak zidentyfikowanego wariantu chorobotwórczego (wynik ujemny) nie zwalnia z regularnego wykonywania badań. Nowotwór może pojawiać się sporadycznie lub być uwarunkowany dotychczas niepoznanymi czynnikami genetycznymi.

Ile kosztuje i gdzie zrobić kompleksowy panel genetycznych predyspozycji rozwoju nowotworów w Warszawie?

Cena kompleksowego panelu genetycznych predyspozycji rozwoju nowotworów wynosi
2 950 zł*. Badanie można wykonać w każdej z placówek Centrum Medycznego Damiana.

Dodatni lub niejednoznaczny wynik testu pozwala na zakup konsultacji u lekarza genetyka klinicznego oraz psychologa w cenie 1 zł za każdą z tych usług (do wykorzystania w ciągu 3 miesięcy od daty otrzymania wyniku). Zakup możliwy tylko w placówkach Centrum Medycznego Damiana.

badania genetyczne na raty

*Przedstawiona cena ma charakter informacyjny i nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu Art.66 par.1 Kodeksu Cywilnego.

Zapoznaj się z regulaminem sprzedaży kompleksowego panelu genetycznego predyspozycji rozwoju nowotworów.

CM Przy Bażantarni
ul. Przy Bażantarni 8B (przy stacji metra „Natolin”)
Godziny otwarcia punktu pobrań:

pon-pt: 08.00 – 15.00
sobota: 08.00 – 12.00
cmd foksal
ul. Foksal 3/5 (dojazd od ul. Smolnej lub ul. Foksal)
Godziny otwarcia punktu pobrań:

pon-pt: 07.30 – 17.00
sobota: 08.00 – 13.00
cmd zjednoczenia
al. Zjednoczenia 36, (przy stacji metra „Stare Bielany”)
Godziny otwarcia punktu pobrań:

pon-pt: 08.00 – 15.00
sobota: 08.00 – 12.00
cmd wałbrzyska
ul. Wałbrzyska 46, (przy stacji metra „Służew”)
Godziny otwarcia punktu pobrań:

pon-pt: 07.30 – 19.00
sobota: 07.30 – 14.00
cmd piaseczno
ul. Puławska 42b, 05-500 Piaseczno
Godziny otwarcia punktu pobrań:

pon-pt: 8.00 – 12.00
sobota: 8.00 – 12.00
cmd kolejowa
ul. Kolejowa 1, (Wola)
Godziny otwarcia punktu pobrań:

pon-pt: 08.00 – 12.00
sobota: nieczynne
cmd koneser
Pl. Konesera 10A (przy stacji metra „Dworzec Wileński”)
Godziny otwarcia punktu pobrań:

pon-pt: 07.30 – 16.00
sobota: 07.30 – 12.00
ul. Lazurowa 71a, (Bemowo City Park)
Godziny otwarcia punktu pobrań:

pon-pt: 08.00 – 17.00
sobota: 08.00 – 13.00

Kompleksowy panel predyspozycji nowotworów – najważniejsze informacje

Kiedy najlepiej wykonać Kompleksowy panel predyspozycji rozwoju nowotworów?

Kompleksowy panel predyspozycji rozwoju nowotworów może wykonać każda, pełnoletnia osoba. Jeżeli ze względu na historię zachorowań w rodzinie podejrzewasz, że jesteś obciążony genetycznie, im wcześniej wykonasz badanie tym lepiej – da Ci to więcej czasu na podjęcie odpowiednich działań i zredukowanie ryzyka zachorowania!

Czy Kompleksowy panel predyspozycji rozwoju nowotworów wykrywa raka?

Nie. Genetyczne badanie predyspozycji rozwoju nowotworów pozwala na zidentyfikowanie szkodliwych wariantów genetycznych i sprawdzenie czy należy się do grupy zwiększonego ryzyka. To badanie nie pozwala na wykrycie istniejącej choroby nowotworowej.

Czy jest sens, żeby osoba chora na raka zrobiła Kompleksowy panel predyspozycji do rozwoju nowotworów?

Tak. W niektórych typach nowotworów wiedza na temat tego, czy nowotwór jest dziedziczny jest istotna dla lekarza przy ustaleniu rokowania i planowaniu dalszego postępowania klinicznego. Dodatkowo, informacja ta może być bardzo ważna dla członków rodziny osoby chorej – jeżeli jest to nowotwór dziedziczny, dzieci, rodzeństwo i rodzice osoby chorej powinny zostać objęte kompleksową opieką lekarską i wykonać badania genetyczne, stwierdzające czy też posiadają szkodliwy wariant genetyczny.
Osoby ze zdiagnozowanym nowotworem mogą skorzystać z tzw. genetycznego profilowania guza. Do badania potrzebny jest fragment tkanki nowotworowej pobranej w czasie biopsji lub operacji (ForeSENTIA) lub próbki krwi, czyli tzw. płynna biopsja (NeoThetis). Oba badania pozwalają na zidentyfikowanie unikalnych zmian genetycznych obecnych w tkance nowotworowej, dzięki czemu istnieje możliwość doboru leczenia celowanego, które jest skuteczniejsze w walce z komórkami rakowy, a oszczędza komórki zdrowe; określenia czy komórki nowotworowe są oporne na dany lek, dzięki czemu pacjent unika wyniszczającego, nieskutecznego leczenia; dostarcza informacji o badaniach klinicznych, do których pacjent może aplikować, zwiększając swoje szanse na dostęp do nowoczesnych metod leczenia.

Czy na Kompleksowy panel predyspozycji rozwoju nowotworów potrzebne jest skierowanie?

Nie. Jeśli zdecydujesz się na zakup online, pracownik medyczny CM Damiana skontaktuje się z Tobą w ciągu dwóch dni roboczych w celu wypełnienia formularza zamówienia.
Jeżeli natomiast zdecydujesz się na zakup badania w jednej z placówek CMD, konieczne będzie odbycie płatnej wizyty lekarskiej w celu wypełnienia formularza.

Czy muszę się jakoś przygotować przed wykonaniem Kompleksowego panelu predyspozycji rozwoju nowotworów?

Nie. Kompleksowy panel predyspozycji rozwoju nowotworów wymaga jedynie pobrania próbki krwi. Pobranie krwi do badania genetycznego jest podobne do zwykłego pobrania krwi na morfologię lub określenie stężenia glukozy, ale nie wymaga przygotowania i bycia na czczo.